Oświetlenie halogenowe w lampie z tykwy [Aju6]

W tym poradniku chciałbym przybliżyć temat instalacji żarówki halogenowej w lampie z tykwy. Używając halogenu uzyskamy na ścianie dużo lepszy efekt wizualny niż w przypadku gdybyśmy zamontowali standardową żarówkę. Wzory na ścianie są lepiej widoczne, widać pojedyncze punkty, a zwykła żarówka rozmywa ten efekt. Trzeba się jednak trzymać pewnych zasad. Mianowicie dziurki wykonywane w tykwie powinny być robione pod kątem, w stronę źródła światła. Im bardziej się do tego przyłożymy, tym efekt końcowy będzie lepszy. Aby wszystko miało ręce i nogi poruszę również jeden ze sposobów montażu podstawy pod naszą lampę.

Żarówki halogenowe

Potrzebne elementy:

kilka metrów kabla;
włącznik;
zasilacz do żarówek halogenowych;
oprawka G4 do halogenu;
żarówka halogenowa;
kawałek rurki aluminiowej (może być miedziana np. od instalacji c.o.);
silikon;
kołek rozporowy (wielość uzależniona od rozmiaru naszej rurki);
podstawa do lampy;
wiertarka, wiertła;
taśma izolacyjna, podkładka, nożyk, śrubokręt, klucz płaski, piłka do metalu

Przygotowanie rurki aluminiowej:

Odcinamy taką długość rurki, aby miejsce montażu żarówki było mniej więcej na środku kielicha naszej tykwy. Jeśli mamy prostą tykwę, możemy pominąć czynność z naginaniem naszej rurki, którą ja musiałem wykonać, żeby wszystko przeszło przez dłuższą cześć. Od spodu rurki będzie włożony kołek rozporowy, kilka cm. nad nim wiercimy otwór przez który będzie włożony nasz kabel (najlepiej zrobić fasolkę wtedy kabel nie łamie się pod kątem 90 stopni, tylko swobodnie wychodzi). Przeciągamy kabel od dołu, montujemy oprawkę G4 do halogenu, izolujemy przewody. Możemy od góry napuścić do rurki trochę sylikonu (ja użyłem czerwonego odpornego na wysokie temperatury), do którego przyklei się oprawka i nie będzie się później ruszać. A tak miałoby to wyglądać :

Rurka aluminiowa z przeciągniętym kablem

 • Krok 1

  Następnym krokiem jest włożenie kołka rozporowego od spodu naszej rurki…

 • Krok 2

  …ja zablokowałem go gwoździkami, żeby podczas wkręcania nie ruszał się w środku rurki.

W naszej podstawie wiercimy 4 otwory:

 • Krok 3

  Jeden na wylot, przez który przejdzie śruba. Wielkość drugiego otworu powinna być wywiercona „na styk”. Natomiast głębokość tego drugiego otworu (zagłębiebia) np. 1cm zależy od grubości podstawy(usztywni to rurkę w podstawie).

 • Krok 4

  Trzeci otwór do naszego przewodu robimy pod kątem, żeby od spodu było miejsce na podkładkę i czwarty przez który wyjdzie nasz kabel z podstawy (można wyciąć rowek do kabla w podstawie ale pierwsza metoda estetyczniej wygląda w moim mniemaniu).

 • Krok 5

  Tak oto wygląda efekt tego zabiegu. Rurka zamontowana w drewnianej podstawie.

 • Krok 6

  W odległośći np. 10cm od podstawy zakładamy włącznik.

Przejdźmy do montażu zasilacza halogenowego (koszt ok. 25zł). Na takim zasilaczu możemy mieć założoną żarówke od 20 – 60W.

 • Krok 7

  Najważniejsze w tej czynności jest to, aby przewód od żarówki był przykręcony z tej strony gdzie mamy zaznaczone że wychodzi napięcie 11.5V bądź jest rysunek graficzny oznaczający żarówkę ( koło z X w środku).

 • Krok 8

  Z drugiej strony przykręcamy przewód z wtyczką do kontaktu. W moim przypadku zasilacz jest umiejscowiony jakieś 40cm od wtyczki, ale nie dalej jak 2m od żarówki.

 • Krok 9

  Zostało nam tylko nałożenie tykwy na zrobiony wcześniej stelaż z rurki. Nakładamy ją, ale nie do końca bo od spodu do tykwy napuszczamy sylikon, tak żeby kawałek tej łodygi się wypełnił, potem opuszczamy tykwę do samej podstawy, sylikon przyklei się do naszej rurki, do ścianek tykwy jak i do podstawy.

 • Krok 10

  Po zaschnięciu mamy solidnie osadzona lampę. Musimy tylko włożyć żarówkę i cieszyć się naszą wspaniałą lampą.

Efekt końcowy

Artykuł powstał dzięki uprzejmości użytkownika Aju6 z naszego forum.Tykwa.info


REKLAMA
  Dopisz się do naszej MAPY GOŚCI!