Podpora dla tykwy typu Wigwam

Planując rozmieszczenie miejsc w których mają rosnąć tykwy, dobrze jest zwrócić wcześniej uwagę na takie aspekty jak nasłonecznienie czy też obecność odpowiednich podpór po których tykwa mogłaby piąć się w górę. Nie zawsze jednak mamy do dyspozycji kratki, płotki czy pergole, które mogłyby spełniać rolę stelaża dla całej rośliny, dlatego polecam wykonanie własnoręcznej konstrukcji. Poniżej przedstawiam prosty sposób wykonania podpory dla tykwy o roboczej nazwie „Wigwam”

Będziemy potrzebowali:

kilka długich, prostych gałezi (np. leszczyny);
kilkanaście metrów sznurka (najlepiej z tworzywa sztucznego);
młot i gruby pręt lub łopatę;
piłę do drewna;
siekierę lub nóż

Wykonanie:

 • Krok 1

  Pierwszą rzeczą, która musimy zrobić to przygotowanie odpowiednich gałęzi. Powinny mieć one nie mniej niż 4-5 metrów długości i conajmniej 3 cm. grubości. Jeśli posiadają boczne gałązki to najlepiej jest je zostawić. Będą one ułatwiały tykwie pięcie sie ku górze stanowiąc przyczep dla wąsów czepnych.

 • Krok 2

  Następnym krokiem będzie delikatne zaostrzenie końców gałęzi, które mają być w ziemi. Wyznaczamy sobie na ziemi okrąg o średnicy ok. 2 metrów, na planie którego zbudujemy naszą konstrukcję.

 • Krok 3

  Najpewniejsze zamocowanie gałęzi w ziemi zapewni nam wybita grubym prętem…

 • Krok 4

  …dziura, w którą następnie wtykamy zaostrzony koniec gałęzi. Powinna być ona pod pewnym kontem aby gałęzie były skierowane do środka. Na koniec możemy przydeptać ziemie wokół dziury, żeby usztywnić konstrukcję.

 • Krok 5

  Tym samym sposobem umieszczamy w ziemi kolejne gałęzie…

 • Krok 6

  …aż wszystkie z nich będą już na swoich miejscach.

 • Krok 7

  Kolejnym krokiem jest związanie wszystkich gałęzi na wysokości ok. 3 metrów. Kilkukrotnie obwiązujemy je, przeplatając przez nie sznurek tak, aby konstrukcja była mocna i zapewniała równy rozkład sił, które bedą na nią działały, gdy pojawią się owoce. Wystające poza węzeł gałązki dadzą roślinie dodatkowe miejsce, po którym będzie mogła piąć się w górę.

 • Krok 8

  W tym przypadku użyłem także kilku miedzianych kabli, które usztywnią konstrukcję i zwiększą jej wytrzymałość.

 • Krok 9

  Następnie przewiązujemy gałęzie snurkiem z tworzywa sztucznego (naturalny pod wpływem wilgotności, słońca i innych czynników mógłby po prostu się rozpaść). Najwygodniej jest wiązać od dołu, (pozostawiając między poziomymi sznurkami odstęp ok. 50 cm.) …

 • Krok 10

  …do góry, kończąc na wysokości, na której pojawia się już coraz więcej rozgałęzień. Obwiązanie całej konstrukcji, oprócz zapewnienia tykwie miejsc, których może się złapać, usztywnia ją i sprawia, że nie straszny jej żaden wiatr :)

 • Krok 11

  Teraz możemy już spokojnie wysadzać tykwy. Według mnie najlepszym miejscem na to jest wewnętrzna strona konstrukcji (tak jakby wewnątrz okręgu na którym zbudowaliśmy podporę), ponieważ podczas sadzenia nie wykopiemy żadnej gałęzi, a i tykwa będzie zabezpieczona np. przed przypadkowym nadepnięciem :)

Podsumowanie

Tym sposobem, w krótkim czasie i z niewielkim trudem, uzyskujemy bardzo funkcjonalną podporę, znakomicie sprawującą się nie tylko w przypadku tykwy, ale i innych roślin pnących, Poniżej przedstawiam efekt koncowy ok. 1,5-2 godzin pracy. W tym przypadku zostawiłem nieprzewiązane przejście pod podporą, dzięki czemu łatwiej będzie doglądać owoców, jak również schować się w tykwowym cieniu podczas upałów :)

Gotowa podpora


REKLAMA
  Dopisz się do naszej MAPY GOŚCI!