Zbiory

Idealny moment do zbierania owoców tykwy następuje, gdy spełnionych jest kilka podstawowych warunków:

Owoc powinien stać się lżejszy, a jego skórka powinna przybrać kolor od blado zielonego, przez żółtawy, aż do jasno brązowego.

Szypułka owocu powinna być zdrewniała.

Dobrym sposobem oceny czy owoc jest już odpowiednio dojrzały jest delikatne obstukanie. Stukając w dojrzały owoc usłyszymy wyraźny drewniany dźwięk. Przy niedojrzałym owocu będzie on głuchy, przypominający dźwięk towarzyszący stuknięciu w butelkę z wodą gazowaną.

Uciskając owoc możemy również określić jego dojrzałość. W pełni dojrzały owoc będzie twardy w przeciwieństwie do niedojrzałego, który przy nieznacznym ucisku palców zacznie się uginać. Oczywiście należy zachwać wyczucie, aby nie spowodować pęknięcia owocu.

Owoce należy zebrać przed pierwszym przymrozkiem, ponieważ niska temperatura uszkadza strukturę owocu i tym samym powoduje jego psucie (gnicie i pleśnienie).

Miejsce przecięcia szypułki powinien znajdować się za rozwidleniem. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, jeśli owoc ma służyć jako ozdoba wisząca (lampa, karmnik).

W przypadku opóźnionego sadzenia rośliny lub skąpego w słońce lata, często zdarza się, że tykwa przed zbiorem ciągle nie wysycha, a chłodne dni są coraz bliżej. W takiej sytuacji po zebraniu całkowicie „mokrej” tykwy istnieje ryzyko jej zepsucia, lecz jest ono dużo mniejsze niż w przypadku, gdy zostawimy niedojrzałe owoce na pastwę mrozu.


REKLAMA
    Dopisz się do naszej MAPY GOŚCI!