Nawożenie

Chcąc uzyskać jak najlepsze wyniki we wzroście rośliny i owoców, oprócz odpowiedniego przygotowania samej gleby, bardzo ważnym elementem jest nawóz. Tykwę uprawia się z reguły bezpośrednio na nawozie organicznym.

Nawozy organiczne

Pierwszy etap nawożenia rozpoczynamy już jesienią poprzedniego sezonu. Jest to tak zwane nawożenie przedsiewne i można do niego zastosować np. obornik w ilości 2,5-5 kg/m2 lub kompost w ilości 4-7,5 kg/m2. Wyznaczoną ilość nawozu rozkładamy na ziemi, a następnie przekopujemy i wyrównujemy.

Jeśli nie zdecydujemy się, lub po prostu zachwyceni wspaniałymi zbiorami zapomnimy dokonać zabiegu nawożenia przedsiewnego jesienią, możemy wykonać go również wiosną :). Wówczas stosujemy nieco rozrzedzony (2-4 kg/m2) , dobrze rozłożony obornik lub stosowany dość płytko pod powierzchnią gleby kompost (3,5-6,5 kg/m2).

Jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości nawozu organicznego, należy stosować go we wcześniej wykopanych dołkach. Obornik umieszczamy wtedy w dołku na głębokości 20-25 cm. a kompost 10-15cm.

Pamiętajmy jednak, że obornik (szczególnie kurzy) zapewnia roślinie praktycznie wszystkie potrzebne składniki pokarmowe i stosując go nie trzeba używać już innych nawozów. Przy zastosowaniu mniejszej ilości obornika, można ewentualnie uzupełnić go małą dawką nawozu mineralnego, uważając przy tym, aby nie przesadzić, bowiem nadmiar nawozu jest dla rośliny gorszy niż jego brak. Generalnie rzecz biorąc temat nawozów mineralnych poświęcony jest raczej dla osób które zdecydowały się na kompost.

Nawozy mineralne

Drugim etapem nawożenia, który możemy dokonać praktycznie w każdej fazie wzrostu rośliny są nawozy mineralne wzbogacające tykwę o podstawowe składniki mineralne.

Orientacyjne ilości podstawowych składników mineralnych powinny wynosić:


Azot [N] ———- 10-20 g/m2
Tlenek fosforu (V) [P2O5] ———- 10-20 g/m2
Tlenek potasu [K2O] ———- 15-30 g/m2

 
Odpowiada to przykładowo 30-60g/m2 saletrzaku lub saletry amonowej, 20-40g/m2 superfosfatu potrójnego i 30-60 g/m2 siarczanu potasowego. Nawozy azotowe najlepiej rozdzielić na 2 części i zastosować:

Pierwszą część – przed siewem/sadzeniem roślin;
Drugą część – wraz z pojawieniem się pierwszych zawiązków owoców.

Można również zastosować jedną z wielu dostępnych na rynku mieszanek nawozowych jak np. Azofoska, Flora, Fructus itp. Zawierają one podstawowe składniki mineralne takie jak azot, fosfor, potas i magnez, a w niektórych (na pewno w Azofoska i Flora) mikroelementy takie jak żelazo, mangan, miedź, cynk, bor czy molibden. Tego typu gotowe mieszanki stosujemy wg. wskazań na opakowaniu (średnio 70-100 g/m2).

Dobre wyniki w uprawie tykwy daje również nawożenie (dokarmianie) dolistne nawozami wieloskładnikowymi. Jest ono krótkotrwałą, jednak najszybszą metodą nawożenia. Zapewnia również dużo mniejsze zużycie nawozu w porównaniu z nawożeniem doglebowym. Na rynku dostępnych jest wiele nawozów do dokarmiania dolistnego (zawierających również mikroelementy) jak np. Kristalin, Florovit i Supervit.


REKLAMA
    Dopisz się do naszej MAPY GOŚCI!