Pielęgnacja

Gdy udało się nam już wyhodować silną i zdrową młodą roślinę, należy zapewnić jej odpowiednią opiekę i pielęgnować ją w taki sposób, aby dała jak najdorodniejsze plony. Zabiegi pielęgnacyjne mają na celu zarówno wsparcie rośliny na starcie jak i zapewnienie jej prawidłowego rozwoju i zwiększenie plonów poprzez przycinanie pędów czy też „sztuczne” zapylanie kwiatów.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Podwiązywanie rośliny:

Mimo, iż tykwa jest rośliną płożąco-pnącą, i z powodzeniem może być uprawiana na ziemi jak dynia, to zdecydowana większość sympatyków tykwy, uprawia tę roślinę jako pnącą. Jest to zapewne spowodowane ryzykiem zamoknięcia i w rezultacie czego gnicia owoców podczas kontaktu z glebą. Drugim powodem jest fakt, iż płożąca się po ziemi tykwa zajmuje dużo więcej miejsca i bardzo utrudnia wykonywanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie, jak np. koszenie trawy.

Chcąc pomóc młodej tykwie jak najszybciej „wystrzelić” w górę, należy ją podwiązać, dając tym samym punkt zaczepienia jej wąsom czepnym i nadając jej konkretny kierunek wzrostu. Zabieg ten jest bardzo prosty i polega na zawiązaniu pętelki na łodydze pod ostatnimi liśćmi (tuż przy ziemi). Drugi koniec sznurka zawiązujemy ok. 1,5 metra nad rośliną (w zależności od dalszych podpór dla rośliny). Musimy jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Mianowicie pętla na łodydze jak i sam sznurek nie może być przywiązany zbyt ciasno, aby podczas wzrostu nie zaciskał się na łodydze i tym samym nie blokował transportu w roślinie.

Istnieje oczywiście szereg alternatywnych sposobów zapewniających tykwie odpowiednią podporę podczas wzrostu. Są nimi różnego rodzaju siatki, kratki i pergole jednak najprostszym jest chyba zwykły płot z metalowej siatki. Bardzo ładnie prezentują się konstrukcje w kształcie odwróconej litery „U”, bowiem podczas owocowania rośliny, tykwy w charakterystyczny sposób z niej zwisają. Kolejnym pomysłem jest użycie starego, suchego drzewa które dzięki tykwie, co roku znów zielenieje i obsypuje się kwiatami.

Niezależnie jednak od formy podpory musimy pamiętać o tym, aby mieściła się ona w dobrze nasłonecznionym i w miarę osłoniętym od wiatru miejscu.

Terminowe odchwaszczanie:

Regularne odchwaszczanie ochroni naszą roślinę przed „złodziejami” wody i substancji odżywczych. Możemy również zastosować motyczenie, jednak należy uważać aby nie uszkodzić płytko rosnących korzeni.

Podlewanie:

Z racji tego, że nasze tykwy rosną w miejscach ciepłych i dobrze nasłonecznionych, podlewanie powinniśmy odkładać na wieczór lub wczesny ranek, kiedy nie ma ostrego słońca. Unikniemy w ten sposób przegrzania rośliny, co jest nagminnie popełnianym błędem, szczególnie przy pielęgnowaniu trawnika.

Przycinanie

Istnieje możliwość regulacji wzrostu i owocowania rośliny poprzez stosowanie odpowiednich cięć. Chcąc przyspieszyć owocowanie możemy obciąć wierzchołek rośliny za 7-8 liściem, u tykwy mającej ich co najmniej 10. W ten sposób w kątach liści zaczną wyrastać pędy drugiego i dalszych rzędów na których, po pewnym czasie pojawią się kwiaty.

Kiedy młode owoce osiągną ok. 15 cm. to na 99.9% są zapylone i możemy się zająć ich pielęgnacją.

Chcąc uzyskać jak największe owoce, powinniśmy wybrać 3-4 najdorodniejsze podrostki, a resztę odciąć. W połowie sierpnia odcinamy wszystkie owocujące pędy za drugim liściem za ostatnim owocem, który zostawiamy oraz wycinamy wszystkie nieowocujące pędy. Przy odpowiednim podlewaniu, nasłonecznieniu i nawożeniu tym sposobem uzyskamy prawdziwe tykwowe kolosy.

Zapylanie kwiatów

Zapylanie tykwy pędzelkiem


REKLAMA
    Dopisz się do naszej MAPY GOŚCI!