Nasiona

Głównym celem wszystkich żywych organizmów jest utrzymanie ciągłości gatunku poprzez rozmnażanie, czego narzędziem w przypadku tykwy są jej nasiona.

Nasiona posiadają materiał zapasowy potrzebny do wykiełkowania rośliny, który znajduje się w silnie rozwiniętych liścieniach. Wielkość i może co ważniejsze, masa nasion jest dość mocno sprzężona z wielkością owocu. Dobrej jakości nasiona oprócz dużej wielkości i co za tym idzie znacznej masy, przyjmują charakterystyczne ubarwienie. Poniżej przedstawiam przykłady różnych klas jakości nasion:

 

Nasiona tykwy
dobrej jakości.
Nasiona tykwy
średniej jakości.
Nasiona tykwy
słabej jakości.

 
Mimo, iż wszystkie, nawet najsłabsze nasiona zawierają informacje genetyczną potrzebną do budowy kompletnej rośliny, to do wysiewu używamy tylko nasion najlepszej jakości. Masa i wielkość nasiona odzwierciedla ilość substancji zapasowej potrzebnej do wykiełkowania rośliny.
Z takich nasion możemy spodziewać się większej liczby wschodów, zdrowszej, silniejszej rośliny i co za tym idzie bardziej wartościowych owoców.

Po wyciągnięciu nasion z tykwy należy je wysuszyć a następnie przechowywać w przewiewnym miejscu lub opakowaniu przepuszczającym powietrze. W ten sposób zabezpieczymy nasiona do chwili wysiewu. Zdolność do kiełkowania nasion tykwy jest dość długa i wynosi ok. 5 lat.


REKLAMA
    Dopisz się do naszej MAPY GOŚCI!