Wysiew

Nasiona tykwy wysadzamy, w miejscu dobrze nasłonecznionym, do wydrążonych w ziemi dołków o głebokości około 2-3 centymetrów. Według niektórych dobrze jest przed wysiewem zostawić je na noc w miseczce ciepłej wody. Osobiście zawsze do jednego dołka daje conajmniej 2 nasiona żeby zwiększyć liczbę wschodów. Pierwsze nasiona zaczynają kiełkować po ok. 2-3 tygodniach. Terminy wysiewów uzależnione są od tego czy zdecydujemy się wsadzać nasiona bezpośrednio do gruntu czy tez wcześniej poczekać, aż wykiełkują w doniczce:

Wysiew do doniczki

Termin wysiewu: połowa marca, początek kwietnia

Nasiona wysiewamy do doniczek średnicy 8-10 cm. lub do skrzynek, zachowując między nimi odstęp minimum 5-7 cm. Tak przygotowanemu posiewowi musimy zapewnić odpowiednio wysoką temperaturę ( 20-25°C ) poprzez umieszczenie go np. w domu, piwnicy, szklarni itp. Po wzejściu, roślinom należy zapewnić dużo światła, bo w przeciwnym razie wyciągną się i stracą wigor. Nie możemy oczywiście zapomnieć o utrzymaniu stałej wilgotności gleby.

Młoda siewka tykwy

Na kilka dni przed przesadzaniem najlepiej jest zahartować rozsadę poprzez ograniczenie podlewania i obniżenie nieco temperatury. Przesadzanie możemy rozpocząć, gdy rośliny mają już 3-4 liście. Ostrożnie wykopujemy, i nie otrząsając korzeni z ziemi sadzimy siewkę w docelowym miejscu podsypując ją pod same liście. Następnie należy ją obficie podlać i ewentualnie użyć tunelu foliowego.

Wysiew wprost do gruntu

Termin wysiewu: połowa kwietnia, początek maja

W tym przypadku sprawa jest dość prosta i ogranicza się jedynie do umieszczenia 2-3 nasion we wcześniej przygotowanych dołkach w ziemi. Po wzejściu więcej niż jednej rośliny w dołku, pozostawiamy tylko jedną, najdorodniejszą, a resztę usuwamy poprzez wycięcie ( nie wyrwanie! ).

Jeżeli chcemy uzyskać czystą odmianę nasion tykwy, to między uprawami różnych gatunków należy zachować odstęp minimum 500 metrów.


REKLAMA
    Dopisz się do naszej MAPY GOŚCI!