Gleba

Tykwa, wymaga gleby zasobnej w próchnicę, dobrze utrzymującej wodę i dobrze nagrzewającej się o odczynie obojętnym ( ph 6,5-7). Generalnie rzecz biorąc, nasiona lub sadzonki tykwy można po prostu wsadzić w ziemię w ogródku i ograniczyć się jedynie do regularnego podlewania rośliny ( i jak to mówią – też będzie rosło ). Tykwa jednak, jako roślina szybkorosnąca, podobnie jak reszta dyniowatych, ma wysokie wymagania glebowe. Chcąc osiągnąć jak najlepsze rezultaty w jej uprawie, oprócz nawożenia, należy szczególnie zadbać o glebę.

Przygotowanie gleby

Przygotowywanie gleby pod wysiew zaczynamy już jesienią. ( wtedy też rozpoczynamy proces użyźniania gleby – więcej w dziale nawożenie ) Uprawki jesienne mają głównie na celu spulchnienie ziemi oraz zniszczenie chwastów. Mówiąc prościej – przekopujemy ziemię co najmniej na głębokość jednego szpadla.

Wiosną, gdy ziemia już obeschnie, zaleca się płytkie wzruszenie powierzchni gleby dla zatrzymania wilgoci i pobudzenia nasion chwastów do kiełkowania ( po to, aby móc je szybciej zniszczyć ). Jeśli gleba jest bardzo zbita, należy przekopać ją niezbyt głęboko, tak aby nie wydobyć na wierzch zastosowanego jesienią obornika i nie przesuszyć zbytnio gleby. Po przekopaniu miejsce od razu zagrabić.

Mulczowanie

Dobre wyniki w uprawie daje mulczowanie ( ściółkowanie gleby ) czyli przykrycie powierzchni gleby jednym z materiałów izolacyjnych. Może to być agrowłóknina, tektura, czarna lub przezroczysta folia jak i naturalne materiały takie jak słoma, trawa, niekwitnące chwasty, wełna, liście, trociny, kora czy też wióry drewniane. U roślin wieloletnich funkcje mulczu pełnią np. spadające liście, które rozkładając się, zaopatrują roślinę w związki organiczne i są tzw. „zielonym nawozem”. W przypadku jednorocznej tykwy, mulcz ma na celu głównie wzrost temperatury wierzchniej warstwy gleby (o ok. 2-5°C) co zmniejsza wahania temperatury między dniem i nocą oraz ogranicza parowanie. Nieprzepuszczające promieni słonecznych materiały ( najlepsza czarna folia ) dodatkowo hamują wyrastanie chwastów. Mulczowanie najlepiej zacząć zaraz po wzejściu rośliny, dziurawiąc folie i przekładając przez nią młodą siewkę.

Uprawiając tykwy w jednym rzędzie należy użyć pasa folii o szerokości 1 metra. Uprawiając je w wielu rzędach, między dwoma pasami folii należy pozostawić pas ziemi szerokości 40 centymetrów. Pas ten powinien być odchwaszczany, nawadniany oraz nawożony.

Rośliny ściółkowane dają zdrowsze i dorodniejsze owoce niż te z odkrytego gruntu. Przyspiesza to plon i zwiększa go.

UWAGA!

Mimo, iż tykwa nie jest specjalnie wrażliwa na przedplon, to nie powinna być uprawiana po roślinach należących do tej samej rodziny (wszystkie dyniowate – ogórki, kabaczki, dynie itp.) przez okres 3-4 lat.


REKLAMA
    Dopisz się do naszej MAPY GOŚCI!