Gatunki tykwy

Wiele osób ma duży problem w zrozumieniu zasad nazewnictwa poszczególnych jednostek taksonomicznych zarówno roślin jak i zwierząt. W przypadku tykw często słyszy się o gatunku takim jak tykwa butelkowa czy też odmianie Lagenaria siceraria, co w obu przypadkach jest błędem. Z racji tego, iż niedomówienia tego typu często wprowadzają w błąd i wprowadzają niepotrzebne zamieszanie, postaram się w przystępny sposób omówić ten temat.

Systematyka
Domena jądrowce
Królestwo rośliny
Nadgromada nasienne
Gromada okrytonasienne
Klasa Rosopsida
Rząd dyniowce
Rodzina dyniowate
Rodzaj tykwa (Lagenaria)
Gatunek tykwa pospolita

Sprawę należy zacząć od tego, że tykwy, które wiele z nas uprawia w ogródku należą do gatunku Lagenaria siceraria czyli tykwa pospolita. Niezależnie od tego czy są one długie czy krótkie, olbrzymie czy całkiem małe, czy mają kształt flakonu czy raczej maczugi to fakt, że mają one sercowate liście, bez większych problemów rosną w naszym klimacie i ich skorupa twardnieje, sprawia, że są one zaliczane do gatunku Tykwa pospolita. W tabeli po prawej stronie widnieje jej systematyka. Oprócz tykwy pospolitej istnieje cały szereg innych gatunków tykw. Często różnią się one od pospolitej budową liści, skorupą bądź wymaganiami klimatycznymi.

Gatunki tykwy

Poniżej znajduje się lista wszystkich gatunków tykw wraz z nazwiskami ich odkrywców. W jaki jednak sposób szybko zorientować się, czy mamy do czynienia z gatunkiem, czy z inną jednostką taksonomiczną?
-Bardzo prosto:

Po pierwsze nazwa gatunkowa zawsze jest dwuczłonowa (np. tykwa pospolita, papużka falista czy też szop pracz). Pierwszy wyraz to nazwa rodzajowa, a drugi to nazwa gatunkowa.
Po drugie łacińska nazwa gatunkowa zapisywana jest czcionką wyróżniającą się na tle całego tekstu (w 99,9% jest to kursywa).

 

1. Lagenaria abyssinica (Hook. f.) C. Jeffrey
Synonimy:
* Adenopus abyssinicus Hook. f.
2. Lagenaria breviflora (Benth.) Roberty
Synonimy:
* Adenopus breviflorus Benth
3. Lagenaria lagenaria (L.) Cockerell, nom. inval.
= Lagenaria siceraria (Molina) Standl.
4. Lagenaria leucantha Rusby
= Lagenaria siceraria (Molina) Standl.
5. Lagenaria rufa (Gilg) C. Jeffrey
Synonim:
* Adenopus rufus Gilg
6. Lagenaria siceraria (Molina) Standl.
Synonimy:
* Cucurbita lagenaria L.
* Cucurbita leucantha Duchesne
* Cucurbita longa hort.
* Cucurbita siceraria Molina
* Lagenaria lagenaria (L.) Cockerell, nom. inval.
* Lagenaria leucantha Rusby
* Lagenaria vulgaris Ser.
7. Lagenaria spp.
8. Lagenaria sphaerica (Sond.) Naudin
Synonim:
* Luffa sphaerica Sond.
9. Lagenaria vulgaris Ser.
= Lagenaria siceraria (Molina) Standl.

 

Nas interesuje głównie pozycja szósta czyli Lagenaria siceraria przy czym należy zwrócić uwagę na masę synonimów, które odnoszą się cały czas do tego samego gatunku a mianowicie tykwy pospolitej. Niezależnie czy ktoś mówi L. vulgaris, L. siceraria czy C. lagenaria zawsze chodzi o to samo. Różnorodność nazw tej samej rośliny jest spowodowana tym, iż została ona zbadana i opisana przez wielu różnych odkrywców. Mam nadzieję, że teraz nikt nie będzie miał wątpliwości czym jest gatunek :) Możemy zatem przejść do tematu odmian tykw.(który jest w przygotowaniu :))


REKLAMA
    Dopisz się do naszej MAPY GOŚCI!