O tykwie

Schemat budowy rośliny

Tykwa (łac. Lagenaria Ser.; więcej w dziale ciekawostki) jest jednoroczną i jednopienną rośliną pnącą należącą do rodziny dyniowatych (łac. Cucurbitaceae) – tej samej co pospolita dynia, melon czy też zielony ogórek.

Roślina ta swoją sławę zawdzięcza niezwykłym owocom, których skorupa po udanym suszeniu drewnieje umożliwiając jej szerokie zastosowanie (więcej w dziale zrób to sam).

Charakterystyka

Korzenie
Silnie rozgałęzione, umieszczone płytko pod powierzchnią gleby.

Korzenie siewki tykwy

Łodyga
Pięciokanciasta, silna, pusta i pokryta sztywnymi włoskami. Wraz z pędami, używając wąsów czepnych przymocowuje się do wszystkiego co napotka na swojej drodze osiągając średnio 3-5 metrów.

Liście
Duże ( 10-14cm. ), sercowate o piżmowym zapachu.
W kątach liści ( między liściem a łodygą ) wyrastają wąsy czepne oraz kwiaty.

Kwiaty
Średniej wielkości białe kwiaty. Z racji tego, iż tykwa jest jednopienna, na jednej roślinie wyróżnia się zarówno kwiaty żeńskie jak i męskie. Kwiaty żeńskie posiadają krótki łęt i dość wyraźne zgrubienie pod płatkami, kształtem przypominające mały owoc. Kwiaty męskie wiszą na dużo dłuższym łęcie i są w znacznej przewadze względem kwiatów żeńskich.

Kwiat żeński

Kwiat męski

Zapylenie kwiatów następuje głównie przy udziale owadów, szczególnie pszczół (więcej o zapylaniu kwiatów, już niebawem, w dziale zrób to sam).

Owoce
Owoc typu jagoda o mięsistym dnie kwiatowym. Młode owoce są przydatne do spożycia ( więcej w dziale zrób to sam ). Miąższ owocu składa się w 85-95 % z wody, zawiera m.i. węglowodany, białka, wapń, żelazo, prowitaminę A oraz witaminy grupy B i witaminę C. Jego wartość odżywcza nie jest zbyt wysoka i wynosi ok. 20 kcal/100g, lecz jest moczopędny i stosuje się go przy chorobach nerek. Jest również wskazywany przy zarażeniu tasiemcem.

Owoc jest kwintesencją całej rośliny i uwieńczeniem trudu i cierpliwości włożonej w jej uprawę. Wielkość i kształt tykwy zależy w znacznym stopniu od warunków uprawy jak również oczywiście od jej gatunku (więcej w dziale gatunki tykw) Zdrewniały owoc jest piękny sam w sobie i świetnie sprawdza się jako ozdoba na kominek lub ganek, jednak oprócz tego ma szerokie zastosowanie i przy odrobinie czasu i chęci możemy zmienić jego postać na bardziej pożyteczną.


REKLAMA
    Dopisz się do naszej MAPY GOŚCI!